Schedule and Courses
SCHEDULE
|
Monday |
Tuesday |
Wednesday |
Thursday |
Friday |
9:30 |
Registration |
|
|
|
|
10:00 |
|
10:30 |
11:00 |
|
|
|
|
11:30 |
|
|
|
|
|
12:00 |
|
12:30 |
13:00 |
|
13:15 13:45 |
|
13:15 13:45 |
|
13:15 13:45 |
|
13:15 13:45 |
13:30 |
|
14:00 |
Lunch |
14:30 |
15:00 |
|
|
Excursion |
|
Departure |
15:30 |
|
16:00 |
|
|
|
16:30 |
17:00 |
17:30 |
|
|
|
18:00 |
|
|
|
18:30 |
|
19:00 |
19:30 |
|
|
|
20:00 |
|
|
|
20:30 |
|
COURSES
Course 1: Mapping classes and monodromy.
Norbert A'Campo (Universität Basel)
We plan to give courses about the mapping class group M_{g,r}, about the
classification of mapping classes and about representations of the mapping
class group, with some applications to monodromy.
Course 2: Homological Algebra of Gorenstein Singularities.
Ragnar-Olaf Buchweitz (University of Toronto)
We intend to cover (most of) the following topics.
Lecture 1: Matrix factorizations and determinantal representations of
hypersurfaces;
discriminants in versal deformations of isolated complete intersection
singularities; free
divisors arising from deformations; deformation-theoretic approach to the
classfication problem.
Lecture 2: Can one factor the adjoint of the generic determinant?
Lecture 3: The stable category of matrix factorizations and maximal Cohen
Macaulay modules over Gorenstein singularities: Complete resolutions,
Tate extensions and cohomology; Serre duality and trace in the isolated
case.
Lecture 4: Examples and applications.
Course 3: Algebraic curves and their combinatorics.
Pierrette Cassou-Noguès (Université de Bordeaux I)
This course will deal with the combinatorial aspects of plane algebraic
curves. Some background on algebraic curves will be needed.
A good
reference is the book of CTC Wall.
Course 4: Zeta functions and exponential sums: homological and
geometric methods.
Antonio Rojas León (Universidad de Sevilla)
In this course we will discuss some methods (mostly l-adic cohomology)
used to study zeta functions of varieties over finite fields and
L-functions of exponential sums. We will also introduce some recent
generalizations of these functions, and study their relationship with
other branches of mathematics (geometry, singularities, representation
theory...). We will describe both classical and recent resuts on the
topic.
MATHEMATICAL DISCUSSIONS
A free space to discuss your own work, anything arising from the courses or simply share ideas! You can prepare a poster or a talk.
Monday 20:00-20:30
Martin Kreidl (U. Düsseldorf),
"Affine grassmanians in equal and unequal characteristics"
Tuesday 13:15-13:45
Dmitry Kerner (Ben-Gurion University),
"On some generalizations of Newton non-degeneracy"
Tuesday 20:00-20:30
Nicolás Libedinsky (U. Paris 12),
"Soergel bimodules"
Wednesday 13:15-13:45
Denis Ibadula (U. Ovidius Constanta),
"Isomorphic forms and their Igusa local Igusa zeta function"
Thursday 13:15-13:45
Oscar Fernández Ramos (U. Valladolid),
"On betti diagrams of edge ideals"
Thursday 20:00-20:15
Collin Roberts (U. Waterloo),
"The multiplicative structure of Hochschild cohomology for complete intersections"
Thursday 20:15-20:30
Maciej Borodzik (U. Warsaw),
"Finding Puisseux expansion of a curve in parametric form"
Friday 13:15-13:45
Alberto Castaño (U. Sevilla),
"An invitation to p-adic deRahm cohomology"
|